info@chillienglish.cz

Nejlepší recept, jak se naučit (nejen) anglicky – část první

Máte za sebou roky stráveném v různých jazykových kurzech, ale výsledky se nedostavují? V domácí knihovně se už práší na nejrůznější anglické učebnice, slovníky a anglická beletrie? Léta „úsilí“, ale vy jste stále na začátku, nebo zdaleka ne tak daleko, jak jste si představovali?

Co dělám špatně, že jsem se angličtinu dosud nenaučil/a? Jsem tak hloupý/á, nemám talent na jazyky, nebo bych musel/a bych odjet na dlouhou dobu do zahraničí, abych se naučil/a anglicky, na což nemám finance nebo čas? Poznáváte se v některé z těchto výroků? 😊

Jaký je tedy ten tajný recept, jak se konečně naučit cizí jazyk?

Velkou inspirací nám v tomto mohou být polygloti – tedy lidé, kteří mluví hned několika různými jazyky. Kdo to ti polygloti ale vlastně jsou? Že by výjimečně chytří lidé s přirozeným talentem na jazyky? Vůbec ne… Znám příběh polyglota, který už na základní škole bojoval se svým prvním cizím jazykem a od učitelů slyšel nelichotivá slova o tom, že „na jazyky není a nejspíš se ho nikdy nenaučí…“. Dnes ovšem mluví x jazyky. Jak to dokázal? Co se změnilo?

Pokud se podíváme na polygloty a na to, jak se naučili/učí cizí jazyky, najdeme u nich spoustu podobností. Ty můžeme rozdělit do 4 ZÁKLADNÍCH BODŮ a v dnešním článku se podíváme na první z nich:

Jeden z receptů, jak se naučit jazyk je:
1. NAJÍT ZPŮSOB, ABY VÁS TO BAVILO

Ano, je to tak. Jedním z klíčů, jak se naučit jazyk, je to, že vás to musí bavit. Do „učení“ se nenutíte, protože si najdete takový způsob, jak se přirozeně zlepšit v konkrétní oblasti (například porozumění psanému nebo mluvenému slovu, slovíčkách či gramatice), který vás bude bavit.

Někdy stačí jen malá změna a tím se může změnit celý váš přístup k jazyku!

„Success in language learning depends on you finding ways to enjoy the proccess.“
Steve Kaufmann

Vezměme si na příklad gramatiku. Z duše nenávidíte gramatické učebnice a při vyslovení slova gramatika se vám ježí všechny chlupy na těle? Představíte si přísnou učitelku, která stojí u vaší lavice se zdviženým prstem, když do věty doplníte špatný tvar slovesa?

Pojďme to změnit… Co takhle udělat z gramatiky zábavu a učit se ji nenásilně pomocí mobilní aplikace? Například Anglická gramatika Raymonda Murphyho (Raymond Murphy: English Grammar in Use), mimochodem nejlepší knížka gramatiky, co znám, existuje právě i ve formě aplikace, kterou si můžete stáhnout do telefonu a kdykoli spustit. 😊

Odkaz na aplikaci zde: https://play.google.com/store/apps/details?id=org.cambridge.englishgrammar.egiu&hl=en_US&gl=US

Jiným příkladem může být četba. Možná patříte mezi ty, pro které je čtení v angličtině obtížné. Stěží rozumíte, o čem je text, který právě čtete, a možná si říkáte, že anglicky neumíte dostatečně dobře na to, abyste si něco přečetli… Nebo vám někdo poradí čtení pohádek či nějakou světově známou beletrii, kterou dobře znáte ze svých školních let a tak bude nejspíše jednoduché jim porozumět i v angličtině… Jenomže ať už těmto textům rozumíte nebo ne, vás to nebaví, a tak knížka skončí na horní polici knihovny…

Co to ale zkusit jinak – tak aby vás to bavilo? Brouzdáte na internetu a vyhledáváte si nejrůznější informace? Domnívám se, že to dnes děláme všichni (a každý den) a nikdo nás do toho nenutí. Děláme to, protože chceme nebo protože nás to baví. A tak co kdybyste si přečetli to, co vás zajímá a baví v angličtině? Číst diskusní fóra, přečíst si knížku, co vás zajímá) a která je napsaná srozumitelnou angličtinou (třeba Atomic Habits od Jamese Cleara).

Odkaz na knihu zde:
https://www.amazon.com/Atomic-Habits-James-Clear/dp/1847941834?_encoding=UTF8&qid=1612787479&sr=8-1&linkCode=sl1&tag=mentoring0a-20&linkId=2c81e2a40d0b1bd04c909854bb2783d4&language=en_US&ref_=as_li_ss_tl

Já například velmi ráda čtu časopisy a knihy o zdravém životním stylu. A protože se aktuálně učím další cizí jazyk (portugalštinu), velice ráda si tyto časopisy kupuji a čtu je v portugalštině. Můžu říct, že je to moje hobby, protože mě to baví! 😊
Nebo naopak pokud vás baví beletrie, můžete se obrátit se na graded readers (zjednodušenou četbu) či bilingual books (knihy se zrcadlovými texty).

Takto bychom mohli pokračovat dál a dál – třeba jak se učit slovíčka zábavnou formou anebo jak si udělat zábavu z psaní…

A co vy? Našli jste se na některém z řádků? Potřebujete i vy najít způsob, jak si z angličtiny udělat zábavu?

Pokud si nevíte rady a uvítáte pomocnou ruku, nebo pokud se chcete učit jazyk systematicky pod mým dohledem, napište mi na info@chillienglish.cz. Ráda se vám budu věnovat.

To, že jazyk musí být především zábava, už víte… A jaké jsou další klíčové body, jak se naučit cizí jazyk? O těch si řekneme zase až příště…

A nezapomeňte: angličtina vás musí bavit! 😊